Przygotowaliśmy dla Was wybór najciekawszych i przetestowanych w warunkach szkolnych aplikacji AR i VR. W przeciwieństwie do wirtualnej rzeczywistości (virtual reality), która izoluje nas od otoczenia, rzeczywistość rozszerzona (z ang. augumented reality) sprawia, że świat generowany cyfrowo nakłada się na realny obraz.
Aplikacja Quiver – 3D Coloring App pozwala nie tylko na rozwijanie umiejętności manualnych dzieci, ale także sprawia, że kolorowanie i “ożywianie” obrazków staje się magiczne. Aplikacja pozwala dzieciom uwolnić duszę artysty z jednoczesnym wejściem w interakcję z pokolorowanym obrazkiem. Aby korzystać z aplikacji należy wydrukować ze strony internetowej http://www.quivervision.com specjalnie przygotowane obrazki i pokolorować je w dowolny sposób. Następnie uruchamiamy zainstalowaną wcześniej aplikację, skanujemy rysunek i na ekranie widzimy jak ożywają postacie.
Anatomy 4D to aplikacja, która w bardzo interesujący sposób obrazuje potencjał rozszerzonej rzeczywistości. Podobnie jak w przypadku Quivera tak i tutaj do działania konieczny jest odpowiedni wydruk. Ze strony producenta możemy pobrać dwa dokumenty – jeden opisujący pracę serca, drugi przedstawiający działanie układów w ludzkim organizmie. Po wydruku wystarczy uruchomić aplikację i zeskanować kamerą urządzenia kartkę papieru. Zamiast konturów serca czy ciała człowieka naszym oczom ukażą się piękne, trójwymiarowe modele, które będziemy mogli oglądać z każdej strony.
Mały Książę – Rozszerzona rzeczywistość. Korzystając ze smartfona lub tableta można zobaczyć w trójwymiarowej, dynamicznej przestrzeni jego – Małego Księcia, jego planetę i to, co przeżył podczas swej wędrówki. Mały Książę nie musi się przedstawiać – któż z nas nie zna najpiękniej opowiedzianej przypowieści o ludzkim życiu? Słowa o miłości, prawdziwej przyjaźni i odpowiedzialności za drugiego człowieka, wypowiedziane ustami narratora i bohaterów, wpisały się głęboko w naszą świadomość. Tym razem ta ponadczasowa opowieść, pełna nieprzemijających mądrości, ukazuje się w rzeczywistości rozszerzonej. Za pomocą narzędzi multimedialnych (tablety, smartfony) możemy przenieść książkowe ilustracje do świata wirtualnego ‒ i stać się jego mieszkańcem. Trójwymiarowy Mały Książę, którego możemy dotknąć, planeta z aktywnym wulkanem czy pulsująca galaktyka to tylko nieliczne atrakcje tego świata.
Jak to działa? Potrzebujemy książki Wydawnictwa Galaktyka i aplikacji – instrukacja znajduje się w książce i na stronach wydawnictwa.
Akropol Interaktywna edukacja 3D VR – to coś dla miłośników historii. Aplikacja pozwala oglądać Akropol i poznawać jego tajemnice w technologii 3D. W aplikacji możemy oglądać obiekty ze wszystkich stron, przybliżać je. Dzięki aplikacji zwiedzimy Partenon, Erechtejon, Propyleje, zobaczymy też jak Akropol zmieniał się w czasie i rozwiążemy quiz na temat historii starożytnej. Akropol można zwiedzać również w trybie VR z okularami Cardboard.
https://www.mozaweb.com/
Bakterie 3D – interaktywna lekcja biologii dla uczniów.
W pełni interaktywne sceny można obracać, powiększać lub wyświetlać pod określonym kątem. Dzięki wstępnie ustawionym widokom użytkownicy mogą z łatwością poruszać się po całej scenie. Większość scen 3D zawiera narracje i wbudowane animacje. Obejmują one napisy, zabawne quizy animowane i inne elementy wizualne. Sceny 3D są dostępne w kilku językach, co pozwala również na naukę i ćwiczenie języków obcych.
https://www.mozaweb.com/pl
Solar System Scope to nowoczesne planetarium oferujące możliwość obserwowania kosmosu z poziomu naszego przenośnego urządzenia. Za pomocą programu Solar System Scope możemy badać ciała niebieskie, eksplorować kosmos, zwiedzać planety, a także badać mnóstwo innych obiektów znajdujących się w kosmosie. Warto dodać, że aplikacja jest w języku polskim, a ciekawy i nowoczesny interfejs graficzny daje naprawdę duże możliwości. Nigdy wcześniej eksploracja kosmosu nie była tak łatwa i przyjemna!
https://play.google.com/store/apps/details?id=air.com.eu.inove.sss2&hl=pl
Sities VR pozwala obejrzeć świat w wirtualnej rzeczywistości. Możemy w niej zwiedzać zabytki z całego świata. Możemy oglądać cuda architektury, kościoły, meczety, grobowce, muzea, zamki, wieże, stare domy, pałace, parki, starożytne miasta, słynne budowle architektoniczne. Zdjęcia panoramiczne mają 360 stopni, co daje wrażenie realizmu, zupełnie jakby oglądający faktycznie był w danym miejscu.
VR Ocean Aquarium 3D – dzięki tej aplikacji możesz odkrywać podwodny świat, nurkując w głębinach oceanu. Podczas tej podwodnej podróży można poznać bliżej różne niesamowite stworzenia np. kolorowe, egzotyczne ryby, jak również zbadać wszelkie szczegóły dotyczące otoczenia, w którym żyją.
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sculfa.vroceanaquarium
Tłumacz Google to aplikacja do tłumaczenia, która pozwala nie tylko przekładać tekst wpisywany z klawiatury i nagrania głosowe, ale również obrazy. Klikając w ikonkę aparatu w głównym ekranie aplikacji uruchamiamy tryb rozszerzonej rzeczywistości. Wystarczy wybrać u góry język, z którego pragniemy dokonać tłumaczenia, a następnie wskazać aparatem na ilustrację, znak, czy szyld. Wszelkie treści, jakie odnajdzie algorytm zostaną przetłumaczone w czasie rzeczywistym. Efekt jest imponujący. Dla większej dokładności możemy także zrobić zdjęcie i zaznaczyć palcem fragment tekstu do przetłumaczenia.
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.apps.translate